Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Współpracownik działu ekonomicznego

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego (kierunek automatyka) i dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Początki to media regionalne Warmii i Mazur. Rok pracy na Ukrainie (1989/90) jako tłumaczka. Od 1995 r na etacie w Rzeczpospolitej. Najpierw jako reporterka i korespondentka z Polski Północno-Wschodniej, od 2003 r. - publicystka; Od 2008 r - w dziale ekonomicznym; publikacje także w czasopiśmie Uważam Rz i Bloomberg Businessweek. Nagrody: SDP (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) - za reportaże społeczne; ekonomiczne (m.in. 2000, 2001, 2004); konkursy na reportaż Gazeta Krakowska; Gazeta Wyborcza 2010 - Dziennikarz Roku - nagroda SDP na Warmii i Mazurach. Języki obce: angielski i biegle rosyjski. Ponad 5000 opublikowanych publikacji – reportaży, komentarzy, informacji. Reportaże publikowane w Plusie Minusie; Kilka z nich: *W krainie cichej śmierci (15.12.2000 r) – obszerny reportaż z martwej strefy Czarnobyla, gdzie wciąż żyli ludzie i rodzą się dzieci – przyjechałem tam z przemytnikami złomu); *4 duże reportaże z Sachalinu (notatki sachalińskie z podroży 1,2; Wyjazd jak podróż ostatnia – o potomkach Polaków na Sachalinie – wszystkie pomiędzy 05 a 08 2001) * Koniec Europy (10.04.2004) – reportaż z Amsterdamu o podróży dwóch holenderskich dziennikarek po wschodniej granicy nowej UE; opublikował książkę o mnie i został moimi przyjaciółmi * Na eksporcie jak w niebie – reportaż z budowy huty aluminium w Islandii * Wiking płacze pod bankiem – 10.10.2008) – opowieść o kryzysie gospodarczym w Islandii *Ukraina: naród griluje, władza robi gazowe interesy – opowieść o wojnie gazowej Rosja-Ukraina 16.01.2009 * O czym marzy bałtycki tygrysy - reportaż z Estonii 22.09.2011) * Czarnobyl 25 lat po katastrofie - reportaż z wejścia do sarkofagu elektrowni w Czarnobylu z dziennikarzami z największych mediów światowych (Rzeczpospolita jako jedyna z Polski) *Prywatny pozew w obronie Polski – powtórka – polski emeryt pozywa wielkie wydawnictwo Axel Springel za nazywanie obozów koncentracyjnych – polskimi obozami. *Hobbici i uciekają do miast - reportaż z Nowej Zelandii (31.10-2.11. 2014) *Mała Polska w Alabamie - reportaż z życia Polonii w centrum amerykańskiej branży kosmicznej Huntsville w Alabamie (25-26 lipca 2015 r) *Oaza parweniusza - reportaż z Ukrainy o ludziach, którzy po Majdanie opiekują się byłą siedzibą ukraińskiego prorosyjskiego prezydenta Janukowycza w Meżyhiria. 5-6 marca 2016 r. Wywiady, m.in. z Petro Poroszenką, Leszkiem Balcerowiczem, Aleksandrem Kwaśniewskim, Andriejem Bogdanowem (b. kandydat na prezydenta Rosji).

Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Europa i jej sojusznicy sankcjami zmniejszają dochody Kremla z paliw kopalnych - ropy i węgla. W 14. pakiecie sankcji znajdzie się zakaz wykorzystywania portów Unii Europejskiej do reeksportu rosyjskiego LNG. To mocne uderzenie w kremlowski mur.

Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą

Rosnące straty, po utracie rynku unijnego, zmuszają Gazprom do poszukiwania nowych klientów. Europę miałyby zastąpić Chiny. Jednak Państwo Środka nie śpieszy się z decyzjami, a eksperci nie mają złudzeń, że Gazprom nie odbuduje już swojej pozycji.

Firmy z Litwy wysyłały do Rosji mikrochipy wykorzystywane w rakietach

Od początku rozpętanej przez Rosję wojny litewskie firmy wyeksportowały do ​​Rosji towary podwójnego zastosowania (cywilno-wojskowego) o wartości co najmniej 130 mln euro. Eksport szedł przez kraje, które Kreml nazywa „przyjaznymi”.

Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów

Gazociąg, który miał podnieść bezpieczeństwo energetyczne Litwy i Polski został zbudowany m.in. z rosyjskich części mających sfałszowane certyfikaty, zbite napisy cyrylicą i wyprodukowanych z zabronionej w Unii stali.

Biały Dom przyśpiesza pomoc dla Ukrainy. Nadciągają Patrioty, Bradley’e i Javelin’y

Pod koniec kwietnia Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie broń o wartości 1 miliarda dolarów, a dziś ogłosiły nowy pakiet wart 400 mln dol. Wiadomo, co w nim jest.

Ukraińskie płody rolne płyną morzem do odbiorców. Maliny podbiły rynek USA

Od blisko trzech kwartałów funkcjonuje ukraiński korytarz morski. W tym czasie przepłynęło nim ponad 45 mln ton ładunków, z czego 30 mln ton to ukraińskie produkty rolne. Trafiły do 38 krajów.

Rośnie wydobycie ropy poza OPEC. To zasługa jednego kraju

Rosnąca produkcja ropy przez kraje spoza OPEC udaremniła wysiłki kartelu mające na celu podniesienie cen poprzez ograniczenie produkcji. Walnie przyczynił się do tego kraj z trzecimi co do wielkości zasobami na świecie. To Kanada.

Uniewinniony, nie dostanie odszkodowania za lata procesu. Sprawa komornika z Mławy

Uniewinniony prawomocnie komornik z Mławy nie dostanie odszkodowania za dziewięć lat trwającego procesu.

Gazprom wyprzedaje majątek. Pilnie potrzebuje pieniędzy

Po rekordowej w swojej historii stracie, zaliczonej w minionym roku, rosyjski Gazprom zaczął wyprzedawać majątek. Oficjalny powód to przeprowadzka do nowej siedziby pod St. Petersburgiem. Ale to tylko część prawdy.

Sankcje działają. Miliarderzy wracają do Rosji, ale boją się nacjonalizacji

Rosyjscy miliarderzy, których objęły zachodnie sankcje, zaczęli stopniowo przenosić majątki z powrotem do ojczyzny. To decyzje wymuszone właśnie sankcjami. Oligarchowie boją się jednak, że Kreml zawłaszczy ich aktywa na potrzeby wojny w Ukrainie.