Czy w aptekach zabraknie leków? Bez pilnej nowelizacji ustawy refundacyjnej to możliwe

Obecny wskaźnik inflacji powoduje wzrost kosztów prowadzonej działalności nieomal w każdej branży, nie omijając także branży farmaceutycznej. Regularną odpowiedzią na takie zjawisko jest podnoszenie przez producentów i usługodawców cen produktów i usług końcowych. To rozwiązanie nie jest jednak możliwe w przypadku hurtowni farmaceutycznych, których działalność jest ściśle uregulowana prawem.

Publikacja: 17.10.2022 20:46

Czy w aptekach zabraknie leków? Bez pilnej nowelizacji ustawy refundacyjnej to możliwe

Foto: Adobe stock

Hurtownie farmaceutyczne, w których zaopatrują się m.in. apteki ogólnodostępne, mają ustawowo narzuconą marżę na leki refundowane, która aktualnie wynosi 5 proc. urzędowej ceny zbytu. Dlatego hurtownie farmaceutyczne, aby sprostać narastającym kosztom własnym, chciałyby otrzymywać wyższą marżę za sprzedane leki refundowane. Jednak do podniesienia marży hurtowej konieczna jest najpierw zmiana przepisów prawa. Tymczasem duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przewidująca taką podwyżkę zatrzymała się na poziomie obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów i już od ponad roku oczekuje na dalszą procedurę legislacyjną.

Pozostało 90% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Obszary medyczne
Pilotaż programu ułatwiającego zdobycie pigułki „dzień po” rozkręca się powoli
Materiał partnera
Opieka koordynowana uzdrowi system opieki medycznej w Polsce?
Obszary medyczne
Prawo do decydowania o sobie
Obszary medyczne
Marta Górna: Dbanie o płodność to dbanie o zdrowie
Obszary medyczne
Ryszard Bugaj: Nowa polityka zdrowia