Izabela Kacprzak

Izabela Kacprzak

Dziennikarka działu krajowego

Dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2007 r. pracuje w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej”. Wcześniej pracowała w „Trybunie Śląskiej” i „Dzienniku Zachodnim”, na studiach odbyła miesięczny staż dziennikarski we Francji. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tematyce służb, w tym specjalnych, grup przestępczych, ochrony granic oraz tematach społecznych. Autorka głośnych artykułów i newsów m.in. o wypadku prezydenta RP Andrzeja Dudy, śmierci koni w Janowie Podlaskim i śmiertelnych kokcydiostatykach stosowane w przemysłowej hodowli drobiu, które znalezione w owsie dla koni. Wspólnie z "Głosem Zabrza i Rudy Śląskiej" w dziennikarskim śledztwie znalazła dowody, że Krystian F., gangster z Zabrza został ułaskawiony przez prezydenta RP na podstawie sfingowanej choroby nowotworowej. Trzykrotnie nominowana w plebiscycie MediaTory - Studenckich Nagród Dziennikarskich UJ. Wraz z redaktor Grażyną Zawadką m.in. za sprawę GetBack oraz ujawnienie kulis afery podkarpackiej i korupcyjnego układu braci R. z polskimi służbami specjalnymi. W 2017 r. została nominowana za całokształt pracy - czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji, w których wyprzedziła konkurencję", a także za "odsłanianie nieprawidłowości panujących w rządzie i spółkach skarbu państwa". W 2019 r. wraz z Grażyną Zawadką nominowana do nagrody Grand Press za tekst „Kostecki przerwał zmowę milczenia”, który zapoczątkował cykl śledczy na ten temat.

Pokolenie katastrof. Wiemy, czego boją się maturzyści wchodzący w dorosłe życie.

Zneurotyzowani, masowo korzystający z korepetycji, żyjący w strachu przed wojną i samotnością, ceniący przyjaciół i wolność słowa – niepokojące wyniki badania polskich maturzystów.

Obawa przed agentami. Po sprawie Tomasza Szmydta potrzebna większa ochrona tajemnic

Po sprawie sędziego Tomasza Szmydta trzeba zaostrzyć m.in. sędziom dostęp do tajemnic państwa – dziś nie podlegają weryfikacji ABW. W praktyce będzie to jednak niezwykle trudne.

Szmydt był rosyjskim agentem? Jedna z tez

Sędzia Tomasz Szmydt mógł być od dłuższego czasu rosyjskim agentem, a jego ucieczka na Białoruś to tylko przykrywka – to hipoteza postawiona przez polskie służby.

Wojna w Strefie Gazy. Czy Polska powinna poprzeć którąś ze stron konfliktu? Sondaż IBRiS

Polska nie powinna angażować się w konflikcie w Strefie Gazy po żadnej ze stron – uważa tak blisko 3/4 respondentów sondażu „Rz”.

Polacy wśród oskarżonych o obrót kokainą i opium. CBŚP przechwyciło ponad 1,8 mln porcji narkotyku

Polska firma sprowadziła 40 ton kredy z Kolumbii. Tak naprawdę była w niej kokaina warta 2,2 mld zł – prokuratura oskarżyła członków międzynarodowej grupy.

Zdrada sędziego. Bezprecedensowa sprawa uderza w bezpieczeństwo Polski

Sędzia Tomasz Szmydt wystąpił o azyl polityczny na Białorusi – Prokuratura Krajowa wszczyna śledztwo z paragrafu o szpiegostwo, a ABW kontrolę, do jakich ściśle tajnych informacji miał dostęp jako sędzia.

Nie chcą sponsorować projektu powołanego za premier Szydło. Czy to koniec PFN?

Państwowa spółka zbrojeniowa, jeden z jej fundatorów, zrywa z Polską Fundacją Narodową - dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Czy jej śladem pójdą inne spółki?

Sondaż. Polacy nie chcą stawać po żadnej ze stron konfliktu w Strefie Gazy

Polska powinna pozostać neutralna w konflikcie w Strefie Gazy - uważa tak blisko 3/4 respondentów sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Najmniejsze poparcie Polacy dają Izraelczykom. Być może to efekt ataku na wolontariuszy World Central Kitchen.

Rusza naprawa uczelni Collegium Humanum

Bartosz Klepacz, zarządca restrukturyzacyjny uczelni, działający z ramienia prokuratury, wybrał dr. hab. Pawła Poszytka, na nowego rektora Collegium Humanum.

Jackowi Kurskiemu ciąży własna propaganda TVP

Jacek Kurski został schowany na drugie miejsce w wyborach do PE w efekcie badań elektoratu, które były dla niego niekorzystne – ustaliła „Rz”.