Nie każdy może być uczestnikiem PPK

Pracodawca może zawrzeć umowę o prowadzenie pracowniczego planu kapitałowego (PPK) tylko w imieniu i na rzecz pełnoletniego pracownika. Ale musi mieć on wymagany przepisami okres zatrudnienia.

Publikacja: 08.02.2024 02:00

Nie każdy może być uczestnikiem PPK

Foto: Adobe Stock

„Osobami zatrudnionymi” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych są m.in. pracownicy, ale z wyłączeniem m.in. młodocianych. Zasadą jest, że pracodawca zawiera umowę o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz pracownika, nie wcześniej niż po upływie 14  dni zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły trzy miesiące (90 dni) zatrudnienia. W ustawie o PPK przewidziano jednak sytuacje, gdy ten termin jest krótszy (np. w razie nabycia przez pracodawcę, który ma już zawartą umowę o zarządzanie PPK, zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt