Gminy nie muszą korygować VAT od ekoinwestycji – interpretacja MF Finanse

Gminy nie muszą korygować VAT od ekoinwestycji – interpretacja MF

Minister finansów potwierdza, że gmina zakładająca fotowoltaikę i usuwająca azbest nie musi płacić VAT. Nie może go jednak też odliczać. Jeśli tak robi, powinna zmienić zasady rozliczeń. Starych nie musi korygować.

Maciej J. Nowak: Niewykorzystany potencjał planowania

Plany zagospodarowania powinny ograniczać konflikty, zapewniając szeroką ochronę szczególnie istotnym walorom przestrzennym: przyrodniczym, zabytkowym, klimatycznym.

Jerzy Kowalski: Szambo… szambu nierówne

Inne są na Podkarpaciu, jeszcze inne na Pomorzu. Wszystkie jednak marnie pachną i dość często rodzą pokusę nadużycia i zarobienia paru złotych na boku. Wiedzą o tym urzędnicy samorządowi, którzy próbują pokonać szarą strefę opróżniania szamb i oczyszczalni przydomowych na pole sąsiada, do miejscowej rzeczki czy lasu. Obecnie trwają kontrole.

Nieprawdziwe oświadczenie podmiotu trzeciego – uprawnienia wykonawcy i zamawiającego

W orzecznictwie nie ma zgody co do tego, czy oferent ma prawo do wymiany podmiotu udostępniającego zasoby, który podał nieprawdziwe informacje, na inny podmiot.

Pieniądze na wzmocnienie ratownictwa i lepszy dostęp do granicy

Sekretariat programu Czechy-Polska ogłosił dwa nabory wniosków. Jeden ma pomóc w integrowaniu systemów ratownictwa, drugi zwiększać dostępność terenów przygranicznych.

Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach

Resort edukacji przedstawił projektowane zmiany w sposobie organizowania lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach. Chodzi o racjonalne wykorzystanie kadry pedagogicznej i czasu na realizację tych zajęć. Rozporządzenie ma obowiązywać już od września.

Kultura i turystyka mogą liczyć na unijne dofinansowanie

Fundusze europejskie dla wyższej jakości życia na Mazowszu to nazwa piątej części programu regionalnego. Do 27 maja samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z działania 5.7.

Zintegrowane plany inwestycyjne to alternatywne narzędzie planistyczne

Dzięki nowym przepisom o planowaniu przestrzennym gminy zyskały formalne podstawy do głębszego zaangażowania inwestorów w sprawy lokalne.

Zasady ochrony wód – przepisy i orzecznictwo

W ustawie prawo wodne wprowadzono wiele regulacji wskazujących, w jaki sposób powinna być prowadzona ochrona wód. Ich doprecyzowanie znajdziemy w wyrokach sądów administracyjnych.

Dodatek funkcyjny w regulaminie

RIO wykazała naruszenie prawa w trakcie kontroli – brak określenia w regulaminie wynagradzania zasad przyznawania dodatku funkcyjnego. Wójt gminy przyznawał to świadczenie wg uznania dla stanowisk kierowniczych i samodzielnych. Czy jest to błąd, czy RIO ma rację – pyta radna.

Obywatelska inicjatywa służy mieszkańcom

Od 2018 r. ustawa o samorządzie gminnym daje możliwość wystąpienia z projektem uchwały przez wskazaną w ustawie grupę mieszkańców gminy.

Defibrylator za opłaty alkoholowe

Czy miasto może zakupić z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholi (w tym z opłat pochodzących z tzw. „małpek”) defibrylator? W gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych ujęto m.in. zadania związane z działalności edukacyjną i profilaktyczną w zakresie pomocy osobom w stanie zagrażającym zdrowiu czy życiu – pyta radny.

Radny stracił mandat z powodu złamania zakazu

Działalność gospodarczą radnego polegającą na sprzedaży materiałów budowlanych bez zachowania pisemnej formy umowy, należy uznać za prowadzoną z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

Zrównoważona mobilność miejska na zachodzie Śląska

Samorządy będą mogły budować centra przesiadkowe oraz zainwestować w towarzyszącą im infrastrukturę, a także inteligentne systemy wspomagające funkcjonowanie transportu.

Kiedy można zrezygnować z przetargu

Rada miejska może odstąpić od trybu przetargowego jedynie w odniesieniu do umów, względem których ten tryb powinien zostać zastosowany.

Bloki mogą powstawać przy planowanej drodze

Wymogi w zakresie standardów lokalizacji inwestycji mieszkaniowej można spełnić zarówno przy wykorzystaniu infrastruktury istniejącej, jak i planowanej do realizacji.

Jak określić zasady współpracy z NGO-sami

Komisji konkursowej nie można przyznać uprawnień wykraczających poza ustawowo określoną rolę opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.

Skierowanie i umieszczenie w domu pomocy społecznej wymaga decyzji

Gmina, która skierowała osobę do DPS-u, jest właściwa we wszystkich sprawach dotyczących świadczeń z pomocy społecznej dla tej osoby, w tym w sprawach zmiany placówki.

Przekazanie przyłącza spółce wodociągowej nie jest opodatkowane VAT

Nieodpłatne przekazanie przez firmę przyłącza na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowego, w zamian za ponoszenie przez nie kosztów utrzymania przyłącza i zapewnienie jego działania, ma związek z działalnością gospodarczą firmy.