Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Polityczne prawo do informacji publicznej polega nie tylko na otrzymywaniu informacji i zapoznaniu się z nią, ale również na prawie do jej upowszechniania w dowolny sposób.

Publikacja: 23.04.2024 04:30

Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Kanwą orzeczenia był wniosek obywatela do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o udostępnienie informacji publicznej w zakresie m.in. kosztów utrzymania oraz przychodów z tytułu wynajmu stadionu w 2020 roku.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odpowiedział, że nie udostępni informacji z uwagi na to, że jego zdaniem wnioskodawca nie domaga się informacji publicznej, a udostępnienia informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystania. Jak wskazano, ze względu na działalność obywatela na portalu internetowym, domaga się on co najwyżej udostępnienia informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystania na potrzeby własnego portalu internetowego. W ocenie MOSiR, użycie na potrzeby własnego portalu internetowego informacji pochodzących od organu wypełnia przesłanki określone w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem