Czy można nagrywać i wrzucać do sieci interwencję policji? Jest wyrok sądu

Publikując w sieci nagranie bez zgody policjanta i jednocześnie nie chroniąc jego wizerunku, można mieć poważne kłopoty. Przekonał się o tym mężczyzna, który nagrywał interwencję opolskich policjantów i udostępniał ją na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Adwokat Kamińskiego: pytanie o trzeźwość znieważyło mojego klienta

Pytanie o trzeźwość zmierzało do upokorzenia Mariusza Kamińskiego. Doszło do znieważenia – mówi Rzeczpospolitej Michał Zuchmantowicz, obrońca byłego szefa MSWiA i zapowiada pociągnięcie do odpowiedzialności szefa komisji śledczej.

Sąd orzekł: nie wolno nazywać firmy Dom Development "patodeweloperem"

Sąd zabronił nazywania firmy Dom Development "patodeweloperem". Aktywista "Miasto Jest Nasze", nagłaśniający nieprawidłowości w działaniach firmy, ma przeprosić i wpłacić 5 tys. zł na fundację. Sprawą zajmuje się teraz sąd drugiej instancji.

Obrona uczuć religijnych. Sejm ruszył ze zmianami w prawie karnym

Do dwóch lat więzienia dla sprawcy, który lży lub wyszydza kościół lub inny związek wyznaniowy, przewiduje obywatelski projekt nowelizacji kodeksu karnego. W czwartek wieczorem w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie. Głosowanie w piątek.

Brejza pozwie prezesa PiS. "Opowiadał straszne rzeczy o mnie i moim tacie"

Europoseł Krzysztof Brejza zapowiedział na antenie Polsat News, że pozwie Jarosława Kaczyńskiego za zniesławienie. Chodziło o słowa, które prezes PiS wypowiedział przed komisją śledczą ds. Pegasusa.

Stanowski zapłaci albo trafi za kraty. Pokłosie filmu o Natalii Janoszek

Natalia Janoszek opublikowała na Instagramie fragment postanowienia sądu o nałożeniu 15 tys. zł grzywny na Krzysztofa Stanowskiego i Kanał Sportowy. Chodzi o proces, jaki aktorka wytoczyła po emisji materiałów zarzucających jej oszustwo ws. kariery w Bollywood.

Inwigilacja kontrolowana

Mechanizm podległości jedynie względem parlamentu może zapewnić najwyższy stopień niezależności organu ds. kontroli nad działalnością służb.

Oskarżony o pedofilię ksiądz wygrywa z Gazetą Wyborczą. Przeprosiny za zniesławienie

Biskup Mendyk wygrał już w procesie o naruszenie dóbr osobistych z Newsweekiem i Onetem - choć nie usłyszał jeszcze przeprosin, a artykuł łamiący prawa księdza wciąż znaleźć można online. Teraz, duchowny wygrał proces przeciwko Gazecie Wyborczej.

Miszalski musi sprostować kłamstwa, które powiedział o Gibale. Jest orzeczenie sądu

Kandydat w wyborach samorządowych na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała po raz kolejny wygrał w sądzie ze swoim politycznym przeciwnikiem Aleksandrem Miszalskim. Ten ostatni musi teraz opublikować przeprosiny.

Cel motywowany politycznie

Bezstronność członka komisji śledczej w toku jej prac to wymóg prawa.

Kamila Ferenc, Adwokatka Roku: w sprawie aborcji jest jeszcze wiele do zrobienia

Nie boję się trudnych pytań od sędziego podczas rozprawy. Warto jednak, żeby zawczasu coś fachowego przeczytał, na przykład o zdrowiu kobiet – mówi Kamila Ferenc, nagrodzona przez palestrę tytułem Adwokatki Roku za działalność w obronie praw kobiet do aborcji.

Jest decyzja SN. Bez kary za Matkę Boską z tęczową aureolą.

Trzy aktywistki, oskarżone o rozklejanie wokół płockiego kościoła nalepek z Matką Boską Częstochowską z tęczową aureolą i obrazę uczuć religijnych, są ostateczne niewinne.

Beata Gaś-Sadowska: Unia Europejska chce zwalczać pracę przymusową

Bruksela przyspieszyła prace legislacyjne nad dwoma aktami, które mają na celu ochronę praw człowieka w globalnych łańcuchach dostaw. Ma to przeciwdziałać współczesnemu niewolnictwu.

TSUE: odciski dwóch palców na dowodzie osobistym są dopuszczalne

Odpowiadając na pytanie prejudycjalne sądu niemieckiego, unijny Trybunał uznał, że zamieszczanie w dowodzie tożsamości odcisków palców narusza prawo do prywatności, ale jest akceptowalne, gdyż służy zwalczaniu przestępczości i terroryzmu.

Nadia Senkowska: W Polsce nie może być dwóch mam

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA) trwa kolejny spór o uznanie rodziców tej samej płci.

Anna Nowacka-Isaksson: Chusta kością niezgody

Rzecznik ds. dyskryminacji przedstawił akt oskarżenia przeciwko regionowi Uppsala za dyskryminację muzułmanki w przychodni zdrowia.

Zwolnili ją przez Skype i przeprosili na Twitterze. Czy wpis firmy narusza prawa?

W Internecie trzeba uważać, gdyż dokładne wskazywanie osób czy firm negatywnie opisywanych grozi odpowiedzialnością. Z kolei zbyt ogólny opis może grozić tym, że może być on łączony z innymi osobami.

Ważny wyrok polskiego sądu. Chodzi o usuwanie treści i blokowanie na Facebooku

Zdaniem sądu Meta naruszyła dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, poprzez usunięcie jej kont, stron i grup na Facebooku i Instagramie. Sąd nakazał ich przywrócenie oraz publikację przeprosin na tych portalach.